Wpisy dla tagu "aktorka"

Katarzyna Gniewkowska

Katarzyna Gniewkowska

Katarzyna Gniewkowska

Aktorka, 47 lat
ur. 25 października 1962 roku w Katowicach
wykształcenie: PWST w Krakowie

Absolwetka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (1985). Do 1987 r. grała w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Od 1987 r. występuje w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współpraca z Krystianem Lupą jest najistotniejszym spotkaniem artystycznym w jej dorobku. Wystąpiła w jego „Braciach Karamazow”, „Malte”, „Lunatycy”. Pojawiała się również w epizodycznych rolach w takich serialach jak: „Na dobre i na złe” czy „Na Wspólnej”. W 2000 r. o trzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą rolę w sezonie teatralnym 1999/2000 przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Teatr” za rolę Gruszy w „Braciach Karamazow” Dostojewskiego w Starym Teatrze w Krakowie.

Czytaj całość

Małgorzata Pieczyńska

Małgorzata Pieczyńska

Małgorzata Pieczyńska

Aktorka, 49 lat
ur. 4 maja 1960 roku w Warszawie
wykształcenie: PWST w Warszawie

Dorastała w Warszawie. Już w pierwszej klasie szkoły podstawowej założyła teatr klasowy, pisała scenariusze, obsadzała siebie w rolach głównych i reżyserowała spektakle. Pragnienie zostania aktorką zaszczepiła w niej wizyta u przyjaciółki i jej matki aktorki Danuty Nagórnej. Spotykała się z aktorem Andrzejem Pieczyńskim, za którego wyszła za mąż. Po raz pierwszy stanęła przed kamerą w roli Cyganki w dramacie Wiesława Saniewskiego Nadzór (1983) u boku Ewy Błaszczyk i Gabrieli Kownackiej. W ekranizacji powieści Stefana Żeromskiego Wierna rzeka (1983) w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego wystąpiła jako młoda szlachcianka Salomea Brynicka, córka rządcy majątku, również powstańca. W 1983 roku zadebiutowała jako Julietta w sztuce Klausa Manna Mefisto na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie. W 1984 roku ukończyła warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną.

Czytaj całość

Iza Kuna

Iza Kuna

Iza Kuna

Aktorka, scenarzystka, 39 lat
ur. 25 listopada 1970 (Tomaszów Mazowiecki)

Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, związana z Teatrem Polskim w Warszawie, gościnnie występuje w sztuce „Koronacja” w Teatrze Narodowym. Zagrała m.in. w: „Mateczce” Stanisława Różewicza,”Archiwiście” Andrzeja Trzosa Rastawieckiego „Na koniec świata” Magdaleny Łazarkiewicz, „Ciele” Saramonowicza i Koneckiego, „Teraz ja” Ani Jadowskiej. Wystąpiła w wielu etiudach filmowych Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy . Za rolę Łucji w teatrze tv „Łucja i jej dzieci” w reż Sławomira Fabickiego otrzymała Grand Prix dla najlepszej aktorki podczas Festiwalu „Dwa teatry”- Sopot 2004. Występuje także jako Izabela Rossak.

Czytaj całość